مهدی شهیدی

0 %
مهدی شهیدی
توسعه دهنده وب
عکاس -طبیعتگرد-جهانگرد
 • محل سکونت:
  تهران
 • متولد :
  شیراز
 • سن :
  46
 • تحصیلات :
  مهندسی IT
عکاسی
سفر
وب نویسی
html
CSS
جاوا اسکریپت
PHP
ورد پرس
 • طراحی سایت
 • عکاسی حرفهای
 • راه های مهاجرت
 • شبکه

سریال breaking bad

اسفند 6, 1399

با پیشنهاد دکتر سیامک یاسی این سریال را در سال 1394 دیدم  قدرت و توانمندی انسان ها با استفاده از علم  بی بدیل است در حالی که برای خانواده تلاش میکند از طرف خانواده ترد میشود

سریال «بریکینگ بد» (Breaking Bad) را باید یک شاهکار هنری در عرصه ی ساخت سریال های تلویزیونی دانست. این سریال که از داستان های شکسپیر الهام گرفته شده داستان یک معلم شیمی آرام و فروتن را روایت می کند که ابتلا به سرطان ریه باعث می شود که به یک تولید کننده ی بزرگ مواد مخدر تبدیل گردد. سیر روایی داستان این سریال طوری است که شما را مجذوب خود می کند هرچند داستان آن کمتر دچار فراز و نشیب شدید شده و معمولاً در یک سیر یکنواخت حرکت می کند. با این وجود چنان به جزییات داستان با دقت پرداخته شده است که این کمبود اوج و فرود به خصوص در فصل های اول چیزی از مهیج بوده و جذابیت آن نمی کاهد.

این سریال برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ منتشر شد و به سرعت به عنوان پربیننده ترین سریال دوران خود تبدیل گردید. یکی از دلایل اصلی موفقیت سریال را باید بازی بی نقص و طبیعی برایان کرانستون در نقش اول سریال یعنی والتر وایت دانست. کرانستون و وینس گیلیگان در کنار دیگر بازیگران و عوامل سریال، شخصیتی را به وجود آوردند که بدون شک در تاریخ ساخت سریال های تلویزیونی جاودانه شده است و بدون اغراق والتر وایت یکی از به یاد ماندنی ترین ضد قهرمانان تاریخ تلویزیون و سینما باقی خواهد ماند.

هایزنبرگ در دنیای واقعی

بسیاری بر این نکته واقف هستند که لقب «هایزنبرگ» برای والتر وایت در این سریال از زندگی واقعی دانشمندی به نام ورنر هایزنبرگ الهام گرفته شده است اما این انتخاب نیز مانند بسیاری دیگر از مفاهیم و نکات مربوط به فیلم به صورت اتفاقی انتخاب نشده و این دو شخصیت اشتراکات بسیاری با هم دارند.

هایزنبرگ واقعی نیز مانند والتر وایت از سرطان رنج می برد البته نه سرطان ریه. علاوه بر این مسیر شغلی آن ها نیز کاملاً مشابه بود بدین معنی که آن ها کارشان را از یک حرفه ی بسیار مثبت و مفید و کوچک شروع کرده و سپس رفته رفته وارد دنیای کاری تاریکی شدند. ورنر هایزنبرگ در سال ۱۹۳۲ برنده جایزه نوبل شد اما بعدها به عضویت تیم تحقیقاتی بمب اتمی نازی ها درآمد.

اما شاید مهم ترین دلیل برای این که برای والتر وایت لقب «هایزنبرگ» انتخاب شد این بود که ورنر هایزنبرگ بیشتر به دلیل نظریه معروف «عدم قطعیت» (Uncertainty Principle) شناخته می شد. این نظریه ادعا می کند که تکانه ی ذرات و مکان دقیق آن ها را نمی توان با قطعیت کامل شناخت. همین موضوع به عنوان کنایه ای برای تبدیل شدن والتر وایت از یک معلم فروتن و نسبتاً ضعیف النفس به یک خلافکار سنگدل و سرسخت عمل می کند که با افزایش موفقیتش در دنیای خلافکاران (افزایش تکانه) تعیین کردن دیدگاه اخلاقی او رفته رفته سخت تر و سخت تر می شود.

چرا والتر وایت کلاه داشت؟

یکی از به یاد ماندنی ترین تصاویر این سریال را باید ظاهر جدید والتر وایت با کلاه مشکی و عینک دانست که وی را به یک خلافکار بالفطره تبدیل می کرد. اگر چه گیلیگان قصد داشت با تغییر در نحوه ی لباس پوشیدن و ظاهر والتر وایت ورود او به دنیای خلافکاران را نشان دهد اما دلیل دیگری نیز برای اضافه کردن کلاه وجود داشت.

به گفته ی کاتلین دتورو، طراح لباس این سریال، اصلی ترین دلیلی که باعث شد کلاه به ظاهر جدید کرانستون با موهای تراشیده اضافه شود کمک به او در جهت نسوختن پوست سرش بود زیرا بخش های زیادی از فیلم در زیر آفتاب سوزان نیومکزیکو فیلم برداری می شد.

با توجه به این که بسیاری از صحنه های فصل دوم سریال که مربوط به هایزنبرگ بودند در فضای باز رخ می دادند این تصمیم گیری منطقی و بجا به نظر می رسد. شاید سازندگان سریال فکر نمی کردند که این کلاه به یکی از نمادهای اصلی شخصیت هایزنبرگ تبدیل شود اما همین کلاه نقش زیادی در موفقیت شخصیت هایزنبرگ ایفا کرد.

تاثیر برایان کرانستون در شکل گیری شخصیت والتر وایت و حضور رنگ ها در شخصیت ها

برایان کرانستون نه تنها مسئول زندگی بخشیدن به شخصیت والتر وایت بود بلکه در شکل دهی به داستان زندگی او و ظاهرش نیز سهم زیادی داشت. در سریال «بریکینگ بد» لباس پوشیدن افراد برای نشان دادن شخصیت آن ها مورد استفاده قرار می گیرد و از لباسی که والتر وایت در هر اپیزود می پوشد می توان مقدار غرق شدن او در دنیای خلافکاران را حدس زد. به همین دلیل در قسمت های اول باید والتر وایت به عنوان یک شخصیت ساده، آرام و گاهی خسته کننده به نمایش گذاشته می شد و کرانستون کمک بسیاری کرد که این چنین شخصیتی به نمایش درآید. وی حتی سعی کرد سبیل والتر وایت را طوری طراحی کند که به سبیل یک موش مرده شباهت داشته باشد.

این نکته قابل توجه است که بیننده به طور نامحسوسی تاثیر رنگ های لباس جسی و اسکایلر را در والتر مشاهده می کند. ما بیشتر اوقات جسی را با لباس هایی به رنگ زرد می بینیم و اسکایلر را در پوشش های آبی. ترکیب این دو سبز می شود که این رنگ را به طور خیلی نامشخص و باورنکردنی در لباس های والتر میبینیم.

هر روشی که کرانستون و گیلیگان برای شناساندن شخصیت والتر وایت استفاده کرده باشند باید اذعان کرد که نتیجه باورنکردنی و فوق العاده است. شخصیت والتر وایت در قسمت های اول سریال طوری طراحی شده که تبدیل شدن وی به یک انسان خلافکار و قصی القلب بسیار بعید به نظر می رسد.

والتر وایت واقعی دستگیر شد

هنر اغلب از زندگی واقعی الهام می گیرد اما برخی اوقات عکس این موضوع نیز صدق می کند. در دوران اوج محبوبیت سریال «بریکینگ بد» و آشنایی همه ی طرفداران با قاچاقچی مواد مخدری به نام والتر وایت در شهر آلبوکرکی ایالت نیومکزیکو، شاید بدترین اسم برای کسانی که در قاچاق مواد مخدر فعالیت می کردند والتر وایت بود.

اما در سال ۲۰۱۳ در آلاباما مردی توسط پلیس بازداشت شد که والتر وایت نام داشت و در قاچاق مواد مخدر فعال بود. جالب تر این که این مرد در زمینه ی قاچاق متامفتامین فعالیت می کرد که چنین تشابهی بسیار جالب به نظر می رسد. والتر وایت واقعی به ۱۲ سال زندان محکوم شد که شاید بتوان اسم والتر وایت و سریال «بریکینگ بد» و بخصوص بی اطلاعی او از چنین سریالی را در دستگیری او موثر دانست.

در واقعیت، والتر وایت آلابامایی کار خود را قبل از سال ۲۰۰۸ و شروع سریال «بریکینگ بد» آغاز کرده بود پس ممکن است که هنر همچنان از زندگی واقعی انسان ها الهام می گیرد و نه بالعکس.

آگهی فوت واقعی برای والتر وایت چاپ شد

سریال «بریکینگ بد» یکی از آن سریال های موفقی است که پایان بسیار جالب و مناسبی دارد اما این موضوع بدین معنا نیست که طرفدران سریال از نتیجه ی سریال و مرگ والتر شگفت زده و حتی اراحت نشده باشند.

برخی از این طرفداران با چاپ یک آگهی فوت در روزنامه ی محلی آلبوکرکی با عکسی از ارباب دنیای مواد مخدر نشان دادند که تا چه حد یک شخصیت می تواند در ذهن تماشاگر جای گرفته و باور پذیر شود. در این آگهی ترحیم نوشته شده بود:” وایت یک محقق علم شیمی بود که در دبیرستان شیمی تدریس می کرد و بعدها یک امپراطوری تولید متامفتامین را پایه ریزی کرد”. در ادامه آمده بود:” هدایای شما صرف امرو خیریه مربوط به مبارزه با مواد مخدر به انتخاب شما خواهد شد”.جالب تر از همه این که اگر کسی هم با این سریال آشنایی نداشت به راحتی باور می کرد که این آگهی ترحیم مربوط به یک شخصیت واقعی است. این موضوع پایان هوشمندانه سریال را نشان می داد.

ارسال شده در فیلم و کتاب
یک دیدگاه بنویسید
© تمامی حقوق برای مهدی شهیدی محفوظ است.
ایمیل: info@donet.ir
تماس با من