مهدی شهیدی

0 %
مهدی شهیدی
توسعه دهنده وب
عکاس -طبیعتگرد-جهانگرد
 • محل سکونت:
  تهران
 • متولد :
  شیراز
 • سن :
  46
 • تحصیلات :
  مهندسی IT
عکاسی
سفر
وب نویسی
html
CSS
جاوا اسکریپت
PHP
ورد پرس
 • طراحی سایت
 • عکاسی حرفهای
 • راه های مهاجرت
 • شبکه

صفحه مهاجرت

در این یک سالی که در ترکیه بودم، شرایط کاری ترکیه و اجازه اقامت، جزو بیشترین سوالاتی بود که از طرف دوستان ایرانی از من میشد. به همین دلیل تصمیم گرفتم در این پست از شرایط کاری و امور اداری اقامت در ترکیه، همچنین از تجربیات شخصی خودم در این سه سال در مورد کار و اقامت در استانبول و قوانین رسمی کار در ترکیه تا اونجا که میدونم بنویسم.

طبق قانون، شما سه ماه حق اقامت بدون ویزا در ترکیه رو دارید. نحوه محاسبه به این صورت هست که در ۱۸۰ روز گذشته، اقامت شما نباید از ۹۰ روز تجاوز نکند. در صورتی که بیش از ۹۰ روز اقامت بدون ویزا داشته باشید به هنگام خروج از ترکیه به ازای هر روز اقامت غیر قانونی، مبلغی جریمه خواهید شد. شما مجبور به پرداخت جریمه نیستین. میتونین بدون پرداخت اون مبلغ هم کشور رو ترک کنید اما در صورتی که پرداخت نکنید، تا چند سال حق ورود دوباره به کشور ترکیه رو بهتون نمیدن. در صورتی که میخواین بیشتر از ۹۰ روز در ترکیه بمونین باید برای «اجازه اقامت» اقدام کنید. خوشبختانه چند سالی هست که این قبیل کار ها بصورت آنلاین صورت میگیره. یعنی شما باید پیش از اتمام ۹۰ روز، با مراجعه به وبسایت اداره مهاجرت ترکیه، درخواست ملاقات بدین. قبل از اقدام از طریق وبسایت، باید برای یک سال، از شرکت های بیمه، خودتون رو بیمه کنید. چون در فرم های وبسایت، شماره بیمه نامه الزامی هست. فرم ها رو پر می کنید و در پایان نزدیکترین اداره مهاجرت رو انتخاب و زمان ملاقات رو تعیین می کنید. در روز تعیین شده به ملاقات میرید.
این فقط اجازه اقامت هست و شما با گرفتن اجازه اقامت تعهد میدین که بدون گرفتن اجازه کار، هیچگونه کاری اعم از پاره وقت و یا تمام وقت انجام ندین اما بسیاری از اتباع خارجی، فقط با داشتن اجازه اقامت، در ترکیه کار میکنن که البته غیر قانونی هست ولی مزایا و معایبی داره. مزایاش برای شما اینه که درگیر قوانین کار ترکیه نمیشید (برخی قوانین کار در پایین اشاره شده) هر موقع خواستین میتونین از کار خارج بشید. راحتتر میتونین

 

ترکیه ظاهر متمدنانه‌ای به خود گرفته و به سرعت به سمت یک کشور مترقی و توسعه یافته در حال حرکت است و این ویژگی بزرگ برای ما ایرانی‌ها بسیار مطلوب هست زیرا با هزینه کمتری نسبت به کشورهای اروپایی، می‌توانیم از شرایط اقامت یا مهاجرت برخوردار شویم و از زندگی ترکیه لذت ببریم. ترکیه به جهت همسایگی با کشورهای اروپایی رفته رفته در حال ارتقا سطح رفاه عمومی جامعه و کیفیت زندگی است .

دیگر نیازی نیست تا منتظر ویزا و بی‌مهری کشورهای اروپایی باشیم آن هم با این قیمت یورو.

لان اقامت توریستی در ترکیه یکم سخت شده. این سختی هم در مراحل اداری هست هم در اخذ اقامت. برای اخذ اقامت از این پس شما باید از کشور خودتون عدم سو پیشینه بگیرید،به تایید کنسولگری ایران در ترکیه و امضای فرمانداری یکی از شهر ها برسونید.علاوه بر اون باید گواهی سلامت مبنی بر نداشتن بیماری واگیردار به تایید هیئت پزشکی هم از بیمارستان های دولتی بگیرید. بعضا موجودی حساب بانکی از ایران و یا ترکیه هم میخوان.
قوانین مهاجرتی ترکیه از چند ماه پیش تغییر کرده. روند کار و همچنین شانس اخذ اقامت سخت تر شده.
در کل ترکیه به کسانیکه ۸ سال اقامت توریستی مستمر و بی وقفه داشته باشن، اقامت بلند مدت(دایم) میده. و کسانی که پنج سال اجازه کار مستمر و بی وقفه داشته باشن، شهروندی اعطا میکنه.

ترکیه، کشوری بین ۲ قاره

ترک‌ها به لحاظ فرهنگی هم بی‌شباهت به ما نیستند و آدم‌های خونگرم و مهربانی هستند.

البته ممکن است برداشت‌های متفاوتی بشود و بعضی‌ها هم با من موافق نباشند اما نظر من از مردم ترکیه همان چیزیست که می‌نویسم.

بنظر من خدا همه چیز را در حق ترک‌ها تمام کرده و در تقسیم بندی‌های جغرافیایی هم بین کشورها تبعیض قائل شده ترکیه را یه جوری قرار داده که هم در آسیا باشد و هم در اروپا و دور تا دورش را هم دریا قرار داده است.

با زندگی در ترکیه طی الارض کنید

از دریای سیاه، مرمره و اژه گرفته تا  دریای مدیترانه مرز آبی دارند. از دو تنگهٔ بسفر و داردانل  هم نگویم که موقعیت ترکیه را منحصربفرد کرده است. اصلا واژه طی الارض را برای ترک‌ها ساخته‌اند چون در حالی که در آسیا هستند در اروپا هم قراردارند. اگر شما هم تصمیم گرفتید زندگی ترکیه را تجربه کنید، می‌توانید از این ویژگی خاص بهره‌مند شوید.

کار خوب بهتر از سخن خوب است

مشتری مهم‌ترین بازدیدکننده در محدوده ماست. او به کار ما وابسته نیست. ما به کار او وابسته هستیم. او مزاحم کار ما نیست. او هدف کار ماست. او بیگانه در کار ما نیست بلکه بخشی از کار ماست. با انجام کار او، لطفی در حق او نمی‌کنیم. اوست که با فراهم آوردن این فرصت به ما لطف می‌کند.
ارتباط با من
© تمامی حقوق برای مهدی شهیدی محفوظ است.
ایمیل: info@donet.ir
تماس با من